Wybór garnituru – postaw na klasykę

Podczas wyboru garnituru dla Pana Młodego pojawia się wiele pytań, niejasności oraz wątpliwości. Wynikają one z bardzo prostego powodu, a mianowicie niewiedzy. Często też podczas podejmowania decyzji związanych z ubiorem towarzyszy nam stres wynikający z uciekającego czasu dzielącego nas od tego najważniejszego dnia w naszym życiu, a ten jak dobrze wiem, nie jest dobrym doradcą.

Jak nie popełnić masy błędów i na swym ślubie wyglądać najlepiej na tle całego męskiego grona ?

Odpowiedź na te i wiele innych pytań odnajdziesz w tym artykule.

KOLOR

Jednym z podstawowych błędów jest wybór garnituru w kolorze czarnym. Kolor ten zarezerwowany jest dla imprez wieczorowych, które wymagają tzw. „black tie” oraz na uroczystości pogrzebowe. Jedynym przypadkiem, w którym kolor czarny jest akceptowalny na ślubie jest sytuacja gdy zdecydujemy się na klasyczny smoking, aczkolwiek z uwagi na to iż w Polsce nie jest to często widywany strój (a w szczególności na ślubach), może być to zbyt odważna decyzja.

Najlepszym wyborem będzie kolor granatowy. Jest to obecnie najbardziej uniwersalny kolor i będzie pasować do większości karnacji oraz koloru włosów. Warto tutaj zwrócić uwagę na to aby odcień granatu był jak najlepiej dopasowany do naszej karnacji. Najlepszym wyborem będzie ciemny granat (tzw. „navy blue”).

Alternatywą dla koloru granatowego może być również ciemny grafit.

WZÓR

W tym przypadku nie wolno przesadzić. Odpuśćmy wielkie i wyraziste wzory. Pójdźmy w klasykę. Najlepszym wyborem będzie gładki garnitur bez rzucających się w oczy wzorów. Dopuszczalny jest wzór taki jak prążek, krata czy żabie oczko, aczkolwiek musi on być bardzo delikatny, tak aby był widoczny dopiero z bliskiej odległości.

KRÓJ/ROZMIAR 

Nawet najlepszej jakości garnitur będzie wyglądać fatalnie jeśli źle dobierzemy jego rozmiar. Przede wszystkim garnitur musi być dobrany tak aby nie zaburzał naszych naturalnych proporcji. Ma dzielić naszą sylwetkę na pół.

Najważniejsze zasady dotyczące rozmiaru oraz kroju garnituru:

1) Odpowiednia szerokość w ramionach. Najlepszej jakości marynarki nie posiadają wypełnień w ramionach, dzięki czemu marynarka osiada na naszych ramionach zupełnie naturalnie co podnosi jej estetykę.

2) Garnitur musi być dopasowany do naszej sylwetki. Jeśli jesteś rosłym mężczyzną nie próbuj na siłę wciskać się w mocno taliowane marynarki i spodnie. Nie będzie to wyglądać dobrze i na dodatek będzie Ci niewygodnie.

3) Rękaw marynarki nie powinien sięgać dalej niż do nasady nadgarstka. Ideą tej zasady jest to aby spod rękawa marynarki wystawało dodatkowo około 2 cm mankietu koszuli.

4) Spodnie powinny się kończyć tuż nad cholewką buta. Efekt harmonijki, czyli łamania się spodni w nogawce nad butem więcej niż jeden raz to efekt, którego nie chcemy uzyskać.

BUTY

Tutaj należy postawić sprawę jasno. Ślub to nie cyrk i wszystkie buty z kolorowymi sznurówkami, przeszyciami czy podeszwami są absolutnie niedozwolone.

Jedynym słusznym wyborem są klasyczne czarne (lub brązowe) oxfordy.

Alternatywą dla nich mogą być buty na klamerki tzw. „monki” (również w kolorze czarnym lub brązowym)

KOSZULA

Tu również nie może być żadnych wątpliwości. Koszula winna być w kolorze śnieżnej bieli. Powinna również posiadać odpowiedniej wielkości wyłogi kołnierza, tak aby mogły one delikatnie chować się pod klapami marynarki.

Jedyna decyzja, która nam pozostaje to rodzaj zapięcia mankietu koszuli. Do wyboru mamy zapięcie klasyczne (na guziki) oraz na spinki.

Osobiście doradzałbym opcję ze spinkami z uwagi na wysoki poziom formalności wydarzenia jakim jest ślub.

DOBÓR DODATKÓW

Bardzo ważnym element całej garniturowej układanki jest dobór odpowiednich dodatków, które mogę dopełnić naszą stylizację. To one mogą być tą „kropką na i”.

Największym błędem jest dobieranie dodatków w tym samym kolorze oraz o tym samym wzorze (np. krawat z poszetką).

1) KRAWAT

Tu najlepszym wyborem będą krawaty gładkie lub też w delikatne wzory (np. grochy, paski, oranamenty). Najbardziej uniwersalne kolory to czerwień, błękit, granat, bordo oraz butelkowa zieleń.

2) POSZETKA

Ozdobna chusteczka powinna być koloru białego. Ułożona tak aby wystawała jedynie na około 1 cm z brustaszy (kieszonka piersiowa marynarki) tworząc mały prostokąt. Jest to tzw. ułożenie prezydenckie (zwane również „tv fold”)

3) SKARPETY

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dobór skarpet pod kolor spodni naszego garnituru. Możemy się pokusić o skarpety w ciekawy wzór taki jak groszki czy poprzeczne pasy.

4) PASEK/ SZELKI

Kolor paska należy dobrać tak aby kolaborował z innymi skórzanymi dodatkami w naszym stroju takimi jak buty czy pasek zegarka.

Ciekawą alternatywą dla paska mogą być szelki. Oferowane są już w większości sklepów z odzieżą męską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *