Przesądy ślubne związane z niebieską podwiązką

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Jest to początek wspólnej drogi dla bliskich sobie osób. Wraz z tym dniem w sercu człowieka pojawiają się nowe nadzieje oraz oczekiwania dotyczące dalszej ścieżki życia. Ścieżki, która przemierzana będzie już nie samotnie. Dlatego też, każdy pragnie aby ten czas był wyjątkowy. Przyszli małżonkowie dbają o najdrobniejsze szczegóły uroczystości, aby wspomnienia tego dnia zapisały się na długie lata.

Z wydarzeniem tym związane są liczne symbole, w które tak naprawdę nikt nie wierzy, ale prawie każdy przywiązuje do nich wagę. Wynikają one z tradycji oraz doświadczeń minionych pokoleń. A więc po co kusić los.

Jednym z takich symboli jest niebieska podwiązka noszona przez Pannę Młodą. Jaka jest jej symbolika? Jeżeli chodzi o samą podwiązkę to istnieje przekonanie, że podczas nocy poślubnej Pan Młody powinien ją zdjąć z nogi swojej żony. Procederu tego ma dokonać bez użycia rąk. Ma to zagwarantować udane życie seksualne. Istnieją także regiony, gdzie pocięta podwiązka rozdawana jest obecnym na weselu kawalerom, w celu zapewnienia im rychłego ożenku. Wykorzystywana jest ona także jako przedmiot poddawany licytacji wśród uczestników wesela. Środki uzyskane z licytacji przeznaczone są dla wzbogacenia budżetu nowo poślubionych.

Bardzo duże znaczenie ma także kolor samej podwiązki. Dlaczego właśnie niebieski? Istnieje przekonanie, że Panna Młoda powinna mieć przy sobie coś niebieskiego. Biorąc pod uwagę fakt, że wśród obowiązkowych elementów ubioru przyszłej mężatki jest biała suknia, to zazwyczaj tym „czymś niebieskim” jest właśnie podwiązka. Niebieski kolor jest symbolem wierności, lojalności, wytrwałości, a także wielkiej miłości. W związku z tym uwzględnienie wśród akcesoriów ślubnych niebieskiej podwiązki, zapewni Młodej Parze szczęśliwe, zgodne, pełne namiętności małżeństwo. Jest także gwarancją wierności przyszłego małżonka.

Najważniejszą kwestią jest jednak to, żeby podczas dbania o wszelkie szczegóły dotyczące ślubu oraz znaczeń przypisywanych temu wydarzeniu, nie zapominać o tym, z czym tak naprawdę związany jest ten dzień. Jest to czas przeznaczony dla zakochanych w sobie ludzi. Oni są wtedy najważniejsi, a wszystko inne tylko „przybraniem” jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *