Gemmolog a obrączki ślubne nietypowe

nietypowe obrączki ślubne

Jak nazywa się ekspert w dziedzinie kamieni szlachetnych i ozdób jubilerskich? To gemmolog – specjalista, do którego warto zwrócić się w sprawach wymagających dużej wiedzy lub niestandardowego działania. Orientacja w świecie minerałów jest cenna i wymagająca. Ponieważ niełatwo taką wiedzę posiąść, nie każdy jubiler lub złotnik może poszczycić się odpowiednim przygotowaniem. Z jakimi sprawami warto pojawić się u gemmologa? Czym powinna wyróżniać się taka osoba? Jakich działań można od niej oczekiwać?

1. Kim jest gemmolog?

2. Zakres działań gemmologa

3. Obrączki ślubne nietypowe – doradztwo

Co trzeba zrobić, aby zostać takim ekspertem? Gemmolog ma za sobą specjalny kurs przygotowujący do zawodu, dzięki czemu posiada niezbędne podstawy wiedzy z zakresu chemii i fizyki, kamieniarstwa i geologii, a także konserwacji kamieni oraz metali czy materiałoznawstwa.

Kim jest gemmolog?

W Polsce gemmolog nie jest zawodem tak popularnym jak na Zachodzie, niewątpliwie jednak jest przed nim świetlana przyszłość. Ekspert taki zajmuje się między innymi identyfikacją i oceną kamieni szlachetnych, dlatego zatrudnienie znajduje przede wszystkim w dobrych salonach jubilerskich. Raz ukończony kurs nie pozwala spocząć na laurach. W tej profesji bardzo istotna jest samoedukacja i ciągłe doskonalenie się. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, że niektóre kamienie szlachetne mogą osiągać naprawdę zawrotne wartości, dlatego odróżnienie ich od nawet perfekcyjnie wykonanych imitacji jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem.

Zakres działań gemmologa

Kiedy zwrócić się do gemmologa? Do jego podstawowych zadań należą:

  • wycena kamieni szlachetnych,
  • rozpoznawanie kamieni i ich klasyfikacja na naturalne i syntetyczne,
  • rozpoznawanie imitacji i naśladownictwa,
  • określanie parametrów, takich jak: masa, czystość, barwa, proporcje, jakość szlifu,
  • ocena kamieni pod kątem ich późniejszej obróbki jubilerskiej,
  • profesjonalne ekspertyzy,
  • wystawianie certyfikatów, potwierdzających autentyczność kamieni.

Do gemmologa można zanieść na przykład kolorowe pierścionki, których pochodzenie nie jest znane, dzięki czemu realne staje się zdobycie bliższych informacji na ich temat.

Obrączki ślubne nietypowe – doradztwo

Wielu osobom zależy na tym, aby szczególny i wyjątkowy charakter uczucia symbolizowały obrączki ślubne. Nietypowe formy i oryginalne kamienie z pewnością w tym pomogą. To kolejny powód, dla którego warto zgłosić się do gemmologa. Odpowiednie wzornictwo i szczególne, piękne materiały sprawią, że całość zyska ekskluzywny charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *